Aplikacje na wakacje, czyli aplikacje do nauki programowania dla dzieci
Wakacje to czas odpoczynku, beztroskich zabaw i rozwijających podróży, a także okazja do nauki w słonecznej atmosferze! W naszej szkole trwają przygotowania do nowego roku szkolnego. Wiemy jednak, że pasjonaci i pasjonatki programowania potrzebują kolejnych wyzwań, dlatego przygotowaliśmy listę aplikacji, które możecie pobrać na smartfony i tablety.
Potraktujmy korzystanie z aplikacji jako szansę na uczenie się od siebie nawzajem – dzieci, rodzice i dziadkowie mogą dzielić się zadaniami, współpracować i wymieniać pomysłami na rozwiązania.
Dbajmy o nasz dobrostan cyfrowy. Zadbajmy o to, aby czas przed ekranami nie był zbyt długi. Warto zaplanować sobie chwilę na proces testowania aplikacji i nauki programowania – 15 lub 20 minut dziennie w trakcie kilku dni będzie z pewnością bardziej efektywne niż kilka ciągłych godzin spędzonych przed ekranem.
Wszystkie aplikacje są darmowe i można je pobrać na wskazane urządzenia. Trzymamy kciuki za zdobywanie nowych umiejętności!
Scratch Jr
Strona: https://www.scratchjr.org/
Propozycja aplikacji dla najmłodszych, która pozwala na tworzenie animacji i prostych gier. Za pomocą kolorowych bloków programiści i programistki mają szanse projektować własne historie. Intuicyjny ekran aplikacji pozwala nam na dodawanie nowych duszków, czyli postaci – wybieramy je z biblioteki, a także mamy możliwość narysowania własnych bohaterów. Każdy z duszków może zostać zaprogramowany, wystarczy połączyć odpowiednie bloki w przemyślane skrypty. Dzięki panelowi sceny możemy przygotować zmieniającą się scenerię czy też kilka poziomów gry. Aplikacja świetnie sprawdzi się na tablecie.
Wiek: 5+ lat
Urządzenia: iOS (tylko iPad), Android
PixBlocks Junior
Strona: https://pixblocks.com/product/pixblocks-junior/
PixBlocks to program polskich twórców. Pełną wersję aplikacji można pobrać na komputer, natomiast najmłodsi programiści i programistki mogą skorzystać z mobilnej wersji. Kolejne etapy gry edukacyjnej przechodzimy dzięki używaniu bloczków programistycznych, wydając polecenia dla królika. Trudność zadań wzrasta z każdym poziomem. Poznajemy m.in. pętle, zmienne i instrukcje warunkowe. PixBlocks Junior to dobra opcja na początek przygody z kodowaniem.
Wiek: 6+
Urządzenia: Android
SpriteBox: Code Hour
Strona: https://spritebox.com/
To połączenie gry przygodowej z wyzwaniami programistycznymi. Wersja demo gry jest darmowa. Przydadzą się więc zdolności zręcznościowe, aby doprowadzić duszki do celu. Na drodze do mety gracze będą musieli aktywować Sprite’a, czyli pomocnika, który dzięki bloczkom (ikonom) lub poleceniom tekstowym (w języku JavaScript) pomoże duszkowi przeskoczyć trudno dostępne platformy. Zachęcamy do zwiększania poziomu trudności – może po kilku programach zbudowanych z bloczków warto spróbować programowania z poleceniami JavaScript?
Wiek: 7+ lat
Lightbot : Code Hour
Strona: https://lightbot.com/hoclearn.html
Klasyczna i dobrze znana aplikacja, która ma grono fanów zarówno w młodszym, jak i starszym wieku. Wersja demo gry jest darmowa. Naszym zadaniem jest zaprogramowanie robota tak, aby zapalił wyznaczone pola. Początkowo proste sekwencje w dalszych poziomach wymagają wykorzystania pętli i funkcji. Polecamy dla programistów i programistek w każdym wieku, także dorosłym!
Wiek: 10+
Mimo
Strona: https://getmimo.com/
Jeśli zdobyliście podstawy programowania blokowego (np. w Scratchu czy na stronie code.org), ta aplikacja pozwoli spróbować swoich sił w pisaniu kodu. Do wyboru: Python, JavaScript, HTML, SQL i CSS. Aplikacja oferuje praktyczne ćwiczenia z programowania. Zadania i łamigłówki, jak i cały interfejs aplikacji dostępne są w języku angielskim. Udział w kursach i wyzwaniach oraz śledzenie własnych postępów motywują do regularnej nauki kolejnych komend.
Wiek: 10+